Prese: Jauna Eiropas investīciju programma

Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) logo

Janvāra vidū Latvijā sāk darbu jaunā Eiropas investīciju programma "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā". Tas ir pirmais Eiropas projekts ar daļēju finansējumu, kas ir piedāvāts parastam cilvēkam. Kopš šā brīža katrs no nekustamā īpašuma īpašniekiem var savējās apkures sistēmas renovēt arī par Eiropas naudu.

Rutā Grosbergē vienlaikus ir klāt it kā uzreiz divi cilvēki: no vienas puses - ekologs, kas rūpējas par apkārtējas vides stāvokli, no citas puses - ekonomists, kas pierada skaitīt katru santīmu:

- Neatjaunojamie dabu resursi paliek dārgāk! Ņemsim piemēra to pašu dabasgāzi... Cik jaunīpašniekus pārveda savējas apkures sistēmas uz gāzi šā gadsimta sākumā, tāpēc ka tas bija lēts! Un kas notika pēc tam? Saskaitiet, cik ļoti tas cena paaugstinājas! Un kaut arī Krievija tikko ir nozeminajusi cenas uz gāzi Latvijai, es esmu pārliecināta: agri vai vēlu cena no jauna sāks augt! Tāpēc ka pasaules gāzes krājumi var tikai plicināms, kamēr pavisam neizsīks...

Tai paša laikā praktiski visas augstizglītotas valstis cenšas pārvest savējo enerģētiku uz atjaunojamo izejvielu, kas ir pirmkārt bioloģiska.

Tādējādi, jauna programma, ko piedāvāja Eiropas Savienība, dod mums izdevību ne tikai ietaupīt personīgos līdzekļus apkures sistēmas pārvešanas no vienas kurināmā veidas uz citu, bet arī turpināt ekonomēt uz atjaunojamās izejvielas un nākotnē.

Tātad, sākot no 2011.gada katram īpašniekam ar nekustamo īpašumu Latvijā - esat tas personīgās mājas (vai vasarnīcas) saimnieks vai privatizēto daudz dzīvokļu īpašnieku kopiena - rodas iespēja aizstāt vecu apkures sistēmu uz mūsdienīgāku un galvenais - ekoloģiski tīru ar līdzekļu piesaistīšanu no ES fondiem.

- Piemēram, jūsu tagadējais apkures katls ir paredzēts neatjaunojamo dabu resursu sadedzināšanai: jūs sildāties ar ogli, vai ar degvielu, vai ar kūdru, vai ar gāzi, bet gribat pāriet uz apkuri ar tām pašām malkām vai biomasu uz salmu, rapša bāzes, nekondicionālu graudaugu un pat sākat krāt kaut kādu naudu pilnai aizstāšanai vai savējā apkures mezgla modernizācijai... Šajā gadījumā jūs praktiski simtprocentīgs nonākat zem jaunas programmas nosacījumiem.

Pie atjaunojamiem dabas resursiem attiecas arī saules enerģija un vēja enerģija. Tādēļ ja jūs nolēmat savējo problēmu atrisināt ar alternatīvas enerģētikas - saules bateriju vai vējdzirnavu palīdzību – tad šī Eiropas savienības programma atkal ir radīta jums.

- Eiropas Savienība ņem uz sevi apmaksu jaunas apkures sistēmas (vai modernizācijai vecai) līdz 50% vērtībai, ieskaitot tāpat lietotāju apmācības. Tomēr ir arī ierobežojums. Mūsdienīgu apkures sistēmu vērtība spēcīgi variējas. Vidēji gan uz šo brīdi labi automatizēti apkures katli, kas ir aprēķināti uz darbu ar biomasu, maksā sākot no 1500 latiem. Ir diezgan dārgas geotermiskas sistēmas, kas izmanto zemes siltumu... Arī vējdzirnavas un saules baterijas var būt dažādas vērtības. Tādēļ šeit notiek pēc principa "saimnieks ir lielskungs". Ja tu skaiti, ka tev nepieciešams uzstādīt sev ļoti efektīvu, bet ļoti dārgu sistēmu - lūdzu! Tomēr atceraties, ka vairāk kā uz septiņiem tūkstošiem latu no Eiropas Savienības tu rēķināties nevari.

Katram no šīs programmas dalībniekiem ir pats sev jānoteic, kāds no alternatīvas enerģētikas variantiem viņam ir īpaši izdevīgs un pieņemams. Piemēram, nelielu privātmāju saimnieku diezgan liels daudzums izdara izvēli kombinācijas labumā biokatls plus saules baterijas vai biokatls plus vējdzirnava... Ir tikai jāpakonsultējas ar speciālistiem, lai neizmestu naudu uz vēju, tajā gadījumā, ja jaudīgi un dārgas enerģētikas sistēmas jūsu mājas saimniecībai vienkārši nav vajadzīgas.

Cik es saprotu, jaunais ES projekts dos iespēju nokārtot savas lietas un tām mūsējām zemnieciskām saimniecībām, kuras specializējas uz graudaugu audzēšanas, bet dažādu cēloņu deļ nevar pārdot visu ražu, un tiem būs izdevība realizēt nekondicionālu graudu biomasās kvalitātē, un tām nelielām firmām, kuras noturējas sarežģītajos krīzes nosacījumos enerģētikas pakalpojumu tirgū - tagad tiem var parādīties jauni pasūtījumi uz ražošanu, piegādi un jaunu apkures katlu uzstādīšanu.

-Neapšaubāmi, vairākumam no tiem jauna Eiropas programma dod izdevību nopelnīt. Bet summa, ko piešķir Eiropas Savienība uz realizāciju dotā unikālā projekta Latvijā, tas ir 11 miljoni 399 tūkstoši 481 lati...

- Vai eksistē kaut kādi ierobežojumi firmām, kas nodarbojas ar māzo enerģētiku un gribētāju piedalīties šai programmā apkures sistēmu un pakalpojumu ražotāja kvalitātē?

-Latvijas vides Ministrija noteica dažus kritērijus, pēc kuriem uzņēmējiem, ir jābut iereģistrētas Latvijas komerciālā celtniecības Reģistrā, tiks atļauts piedalīties šajā projektā. Pamatā tie skar tādus svarīgus rādītājus, kā kvalifikācijas līmeni un darba stāžu Latvijas tirgū. Tomēr uzreiz ievērošu, ka programmas firmu-dalībnieču daudzumu nekas neierobežoja. Vienīgais nosacījums, kurš iepriekš ir aprunāts, būs tas, ka jaunas enerģētikas sistēmas katram pasūtītājam ir obligāti jāpieprasa piedāvājums kā minimums no trijiem firmu-konkurentiem un uz tā pamata izdarīt savējo izvēli - pie kam tieši griezties ar pasūtījumu…

Tagad varēs izmantot ES naudu nekustamā īpašuma saimnieki, kurim bija apkuris sistēma tikai ar koksni, kā arī - jaunbūvju saimnieki.

Dokumenti:

SIA "BERIL" Ieriku 48, Riga, LV-1084. Talr./fakss 67 501 262, mob. 26 120 100; e-mail:info@beril.lv; www.beril.lv
© Beril 2009. WEB-design by Mfede